A+ A A-
  • Zbyszek
@Senator@gawin76. Nie znamy szczegółów budżetu Legii na sezon 2025/26 z zapisem wydatków na poszczególne pozycje , gdyż wiemy tylko co podczas konferencji prasowej w lipcu 2025 przedstawił wiceprezes Herra. Rada Nadzorcza zatwierdziła budżet w kwocie 218 mln zł. Wiemy ,że przychody z dnia meczowego pozostały na dotychczasowym poziomie czyli 40 mln zł. Wiemy też ,że do budżetu po stronie przychodów wpisano wpływy z udziałów w Europejskich Pucharach. Dziennikarze nie zwrócili na ten aspekt uwagi ,ale to on jest szalenie istotny. Ponieważ oprócz studiów, także podyplomowych ukończyłem kurs biegłego księgowego , mogę uświadomić wszystkim,że tak naprawdę budżety firm muszą zapewniać pokrycie wydatków , w tym kosztów przychodami. Z analizy dotychczasowych budżetów po stronie wydatkowej wynika,że wydatki tzw. płacowe piłkarzy ( wynagrodzenia i pochodne) były w Legii najwyższe w ESie i wynosiły ok.35 % budżetu kosztowego , zaś wydatki osobowe nie przekraczały od lat 60%. Wielu myli wydatki na piłkarzy z wydatkami płacowymi ogółem , bowiem UEFA ustaliła ich nieprzekraczalny limit na 70% ( wydatki na wynagrodzenia piłkarzy , pozostałych pracowników klubu ,w tym sztabu oraz gaże agentów) . Rzecz jest w tym ,że to wydatki , głównie tzw, stałe stanowią bazę kształtowania budżetu. Jeżeli bowiem przewidywane przychody nie są w stanie pokryć wydatków to firma musi zaciągnąć kredyt. Niestety Legia bankowej zdolności kredytowej nie posiada ( zbyt wysokie tzw. skumulowane zadłużenie) więc musiałby brać "pożyczki" z tzw. instytucji finansowych na bardzo wysoki procent. W tym stanie rzeczy zasadne jest pytanie : co Legia wpisała w wydatki , tak, aby je na papierze pokryć hipotetycznymi wpływami z udziału w Europejskich Pucharach. Gdyby więc tych wpływów nie było to dla finansów klubu byłaby to katastrofa, bo groziłaby niewypłacalność. Pewnikiem właściciel klubu wraz z finansistami doszedł wreszcie do wniosku ,że w klubie sportowym celem jest wynik , sukces sportowy i to on generuje duże przychody i zrozumiał,że bez wysokiej klasy zawodników taki sukces jest niemożliwy. Z tego co obiło mi się o uszy jest to ostatnia próba Mioduskiego wyjścia na prostą czyli zarabiania przez Legię na swoje utrzymanie i rozpoczęcie oddłużania i jeżeli to nie wypali to będzie gotów sprzedać klub,bez części komercyjnej LTC. Dla porządku przypomnijmy tylko,że Legia otrzymała licencję na grę w ESie na sezon 2025/26 , ale pod nadzorem finansowym.
This is a comment on "Dyskusja W Stylu Wolnym"