A+ A A-

Zezem. Widok ligi z pozycji bocznej.

Jako właściciel komputera od kilku lat, u progu XXI wieku namawiałem innych na jego kupno i korzystanie z internetu. W tym czasie właściciel Rakowa zakładał swoją firmę komputerową. Przy okazji dementuję pogłoski jakobym w szkole pisał rylcem na kamiennych tablicach.

Czytaj więcej

Start "Felipe"!?

Marcowymi meczami z Czechami i Albanią w eliminacjach do Euro 2024 Fernando Santos inauguruje swoją kadencję na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski. Był czas medialnych opinii o nowym trenerze, nadchodzi czas gry. A nad tym wszystkim unosi się ciągle duch mundialowej premii przywołany przez Łukasza Skorupskiego.

Czytaj więcej

Zezem. Idzie nowe.

Współczesna piłka nożna przy pomocy nowoczesnej techniki i technologii usiłuje rozwikłać odwieczny dylemat: co sprawia, że jedna drużyna wygrywa, a druga przegrywa? Zastosowanie metod „cybernetycznych” powoduje, że ci, którzy z nich nie korzystają pozostają coraz dalej za peletonem, komentatorzy spotkań opisują wydarzenia językiem archaicznych pojęć, a kibice przestają cokolwiek rozmieć. Dla dyletantów zostają nic nie znaczące słowa klucze jak: błędy lub brak błędów, doskoki lub ich brak, fart lub niefart.

Czytaj więcej

Zezem. Kto stoi w miejscu, ten się cofa.

W ostatnich latach ukazało się wiele książek o charakterze popularnonaukowym, które ukazują potęgę homo sapiens w postaci rozumu. Jedną z nich jest: „Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem” prof. Stevena Pinkera. Pomimo niewątpliwych zalet prace te posiadają zasadniczą wadę w postaci przeciwstawiania racjonalizmu i romantyzmu, a więc dychotomii tradycji oświeceniowo-pozytywistycznej tej wywodzącej się z emocji, wyobraźni i dozy irracjonalności. W swej istocie jest to  fałszywa opozycja idealizmu wobec materializmu.

Czytaj więcej

Zezem. A tu rzeczywistość skrzeczy

Każdy ma prawo do oceniania otaczającej rzeczywistości. Taka ocena jest tym bliższa prawdy i bardziej obiektywna, im bogatszymi narzędziami badawczymi dysponujemy.
Oceny dokonywane nazbyt pospiesznie często obarczone są błędami, która nazywane są pułapkami poznawczymi, a należą do nich:

Czytaj więcej

Biało-Czerwoni na Mundialu

Jak Polacy grali w piłkę w Katarze? Za chwilę się przekonamy i o tym w tym miejscu będziemy prawić. Romantycznie czy pragmatycznie, wzorem kircholmskiej husarii czy Greków falangi? Wrócimy z tarczą, czy na tarczy? Michniewicz - veni, vidi, vici, czy też miałeś trenerze złoty róg, miałeś czapkę z piór?...

Czytaj więcej

Mundial 2022

Śnieg spadł, rok się kończy, Święta za pasem, ewidentnie futbolowe święto - Mistrzostwa Świata 2022 czas zacząć. Gospodarz skandaliczny, termin dziwny, ale FIFA zadowolona z siebie jak nigdy, albo może jak zawsze.

Czytaj więcej

Zakatarzeni

Za oknem, szaro, buro i smutno, wiatr wieje, deszcz pada za chwilę pierwszy śnieg, zatem fani skoków narciarskich się cieszą, ale i kibic piłkarski się reflektuje, że oto jest na ostatniej prostej do najważniejszego wydarzenia futbolowego czterolecia. Winter is coming, czyli Mundial zapasem, ot dziwne mamy czasy i dziwny jest ten świat!

Czytaj więcej

Dwa w jednym

Wrześniowe mecze reprezentacji są równocześnie próbą utrzymania w ekstraklasie Ligi Narodów, czyli wśród szesnastu najlepszych europejskich reprezentacji, co się wiąże z rankingowym rozstawieniem do kolejnej imprezy. Są również przedostatnimi sparingami przed mundialem w Katarze. Zatem czeka nas poważna futbolowa walka i równocześnie "tylko" próba generalna przed Mistrzostwami Świata, aha, otrzymaliśmy również okazję do prezentacji nowego modelu narodowych trykotów.

Czytaj więcej

Zezem. Meandry wiedzy.

Nikt nie ma patentu na pełną wiedzę o czymkolwiek, ale mimo tego powinniśmy starać się odróżniać wiedzę, nawet niepełną, od nieuctwa. Jednym z autorów, który wskazuje na tę różnicę jest prof. John Casti i w książce „Zagubione paradygmaty” wyłuszcza co charakteryzuje nieuctwo.

Czytaj więcej

Zezem. Futbolowa tapeta.

Od dobrych pięćdziesięciu lat ukazuje się rosnąca ilość publikacji tyczących fenomenu stale rosnącej popularności piłki nożnej. Początkowo w pisaniu o futbolu dominowało zaskoczenie, zdziwienie, które rychło przeszło w badania nad zagadnieniem, aż wreszcie jesteśmy świadkami fascynacji. Tym razem ludzie tego sportu podzielą się z nami powiedzonkami o futbolu.

Czytaj więcej

Zezem. Widok spoza rozbitego lustra

Na stare lata nachodzą człeka takie refleksje, że ciało się starzeje, ale świadomość ni cholery, ona jeno dojrzewa. Zresztą starość staje się coraz bardziej względna. Poeta Asnyk w wieku 35 lat napisał wierszyk zaczynający się od słów: „Gdybym był młodszy…”, a  zakończony strofą: ”Ale już jestem za stary…”.

Czytaj więcej

Od przedszkola do niemieckiej szkoły

Gegenpressing – niemiecki wynalazek, po polsku zwany kontrpressingiem, zrewolucjonizował pojmowanie futbolu, przynosząc drużynom niemieckim ogromne sukcesy, dopieścił trenerów z tamtejszej szkoły i tak się rozpowszechnił po Europie, że usunął w cień samych Niemców.

Czytaj więcej

Liga Narodów - czerwiec 2022

Rusza Liga Narodów. Przed Biało-Czerwonymi dwa zadania, utrzymanie się w gronie europejskiej elity, czyli wśród szesnastu najsilniejszych reprezentacji, co jest równoznaczne z zajęciem minimum trzeciego miejsca w grupie oraz wyselekcjonowanie i zgrywanie kadry na Mundial w Katarze. Cele równie ważne, czy też niekoniecznie? Pewne jest że z LN ruszają przygotowania i do Mistrzostw Świata!

Czytaj więcej

Anatomia kryzysu

Poniższy artykuł powstał po części z próżności i ciekawości, bowiem omawiając kryzys w Legii Warszawa, kryzys jakiego nie doświadczyliśmy od 30 lat, chcę przy okazji przetestować swoją wiedzę z wybranych dziedzin nauki.

Czytaj więcej

Propaganda sukcesu a propaganda klęski

Podsumowanie sezonu piłkarskiego 2021/2022 wypada napocząć od starej żydowskiej mądrości, która idzie tak oto: „Pewien cadyk (może być też cudak) nie otrzymał tego czego pragnął. Rozeźlił się więc mocno i zagroził, że jak jego życzenia nie zostaną spełnione to zgładzi ludzi i ich grzeszne miasto. Wystraszeni niegodziwcy jęli przeto błagać cadyka, aby oszczędził ich i ich mienie przed taką sromotą. Cadyk okiełznał swój gniew i rzekł: Chociaż wysłałem już Anioły Zagłady, to zawrócę ich z drogi i wasze dobra pastwą pomsty nie padną”. I istotnie ludzie i ich miasto ocalone zostało. Tak wielkiego cudu mógł dokonać tylko (tu można wstawić dowolne nazwisko, może być np. Vuković albo Zieliński albo Mioduski).

Czytaj więcej

„Szklana pogoda, szyby niebieskie od telewizorów”

Nowoczesny sport spleciony jest nierozerwalnie z rozwojem mediów. Sportowe rozgrywki ligowe pojawiły się w tym samym historycznym momencie co popularne gazety codzienne i do dziś pozostają jednym z najchętniej opisywanych tematów. Poza politykami, celebrytami i plotkami bohaterami tabloidów pozostają sportowcy.

Czytaj więcej

Finałowy baraż

29 marca 2022 roku o godzinie 20:45 na Stadionie Śląskim w Chorzowie w meczu Polska - Szwecja rozstrzygnie się która z tych drużyn awansuje na mundial w Katarze. Gramy z "Trzema Koronami", kibicujemy Biało-Czerwonym ale również Niebiesko-Zółtym z Ukrainy którzy muszą rozgrywać dużo istotniejszy mecz i ich los uświadamia nam że w życiu są sprawy ważne i ważniejsze, futbol należy do tych pierwszych, ale staje się nieistotny przy sprawach poważnych.

Czytaj więcej

Bez szans?

W marcu reprezentacja Polski rozegra baraże do mundialu. Dla niektórych jesteśmy "bez szans", dla innych "wręcz przeciwnie"! Ostatecznie post factum jedni z drugich będą kpić i dowodzić "a nie mówiłem". Albo malkontenccy pesymiści, albo naiwni optymiści zyskają dumne miano realistów. Zanim to jednak nastąpi sprawdźmy na papierze kto jest faworytem, a kto outsiderem barażowego wyścigu?

Czytaj więcej

Dwa łyki matematyki

Zapoznałem się z pozycją ważną dla zrozumienia procesów zachodzących we współczesnej piłce nożnej, a związanych z wykorzystaniem matematyki. Mowa o książce Davida Sumptera ”Piłkomatyka. Matematyczne piękno futbolu”. Jej treść, w ogromnym skrócie, z odniesieniami do naszego klubu, postaram się przybliżyć czytelnikom czarnej-eLki.

Czytaj więcej