A+ A A-

Albańska miotła?

W eliminacjach do WM2022, jeżeli Albańczycy w październiku wygrają z Węgrami i z Polską, tym samym zmiotą swoich rywali do drugiego miejsca w grupie gwarantującego baraże. Trener Edoardo Reja uważa, że nawet cztery punkty w tych dwóch meczach ustawią ich również w dobrej sytuacji. Co na to Paulo Sousa i Biało-Czerwoni!?

Czytaj więcej

"Szpital Narodowy"

Covid jeszcze na wakacjach, ale na Narodowym przed wrześniowymi meczami eliminacyjnymi do Mistrzostw Świata ponownie mamy "szpital" tym razem "reprezentacyjny" wśród kadrowiczów Paulo Sousy. Kto chce dołączyć do zespołu Szpitala Narodowego i razem z ordynatorem Lewandowskim, chirurgiem Szczęsnym i anestezjologiem Glikiem pragnie uleczyć polską piłkę, niech zapodaje własne diagnozy i recepty w tym miejscu.

Czytaj więcej

Euro za pasem

Po licznych perturbacjach, o których wszyscy wiedzą, wreszcie zbliżamy się do rozegrania turnieju piłkarskiego o tytuł Mistrza Europy. Turniej naznaczony jest liczbą 11, bowiem odbędzie się w 11 miastach, w 11 krajach, od 11.06 do 11.07.2021.

Czytaj więcej

Mundialowe kwalifikacje

W marcu rozpoczynają się eliminacje do Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku. Reprezentacja Polski zmierzy się wiosną z następującymi rywalami: z Węgrami (na wyjeździe), z Andorą (u siebie w Warszawie na Ł3), z Anglią (na wyjeździe).

Czytaj więcej

Niekochany vs Wierzący

Były: "musi przestawić sobie coś w głowie", "kończyliśmy mecz z trzema zawodnikami z Championship", "nie wiedział o taktyce bo nie był na dwóch treningach". Nowy: "Bardzo wierzę w siebie, w moje przekonania, w sposób, w jaki widzę grę, w mój sztab. Wierzę ponad wszystko w naszych zawodników. Żeby wygrywać mecze, musisz mieć jakość. Polscy zawodnicy ją mają." Czy pierwszego skrzywdzono, a drugi to tylko portugalski bajerant lub naiwniak? Rzecz o gorącej zimie w piłkarskiej reprezentacji Polski.

Czytaj więcej

Barometr reprezentacyjny

Euro nierozstrzygnięte, covid się nie skończył, a już trzeba się szykować na Katar! W poniedziałek 7 grudnia poznamy zestaw grup eliminacyjnych do Mistrzostw Świata. Przekonamy się czy niekochany w narodzie Jerzy Brzeczek ma przynajmniej farta w losowaniu rywali. Bez tego zapaść może dopaść kadrę już w marcu, a aktualny selekcjoner na swym stanowisku może nie doczekać czerwca.

Czytaj więcej

Narodowa wyliczanka

W obliczu narodowej kwarantanny, w święto narodowe, gdy narodowy stadion stał się szpitalem, narodowa reprezentacja realizuje swój listopadowy meczowy cykl z mottem: entliczek, pętliczek co zrobi covidek, tego nie wie nikt, na kogo wypadnie na tego bęc, zamiast piłki – izolacja!

Czytaj więcej

Repra pod covidem

W czasach zarazy, w kraju nad Wisłą, w którym przeciętny obywatel przeciętnie czyta jedną książkę w roku, pewne recenzje jednej lektury ponoć zebrały milion odsłon w necie. W czasach zarazy mały wirus sprawił to czego vox populi wcześniej nie dokonał - trener Brzęczek reprezentacji nie poprowadzi, a piłkarz Zieliński w niej nie zagra. W październiku w czasach zarazy gra reprezentacja i o tym co z nią związane na przekór covidowi spróbujmy pogadać.

Czytaj więcej

Zezem: Remanenty 2020

O tym, że trener jest jak każdy widzi.

Trener Legii Aleksandar Vuković został wybrany trenerem sezonu 2019/2020 w Ekstraklasie. Był to wyraz uznania za zdobycie z prowadzoną przez niego drużyną tytułu mistrza Polski. Nie jest to jednoznacznie z określeniem Vukovicia najlepszym trenerem.

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 73

„Tak pragnę silną być, a jestem słaba”

Tytuł, będący fragmentem utworu „Graphite” zespołu Clostekeller, odpowiada temu co dzieje się z naszą piłką nożną w wydaniu ligowym. Z której by strony nie zajrzeć to nie da się o niej pisać pozytywnie.

Czytaj więcej

Zezem: Kto chce świecić, ten musi się spalać

O tym, że Legia Warszawa nie jest klasową drużyna.

Prezes Ekstraklasy SA pan Animucki w wywiadzie dla PS powiedział, że zewnętrzna firma oceniła naszą ligę i orzekła, że wszystko w niej funkcjonuje wspaniale, ilość widzów na trybunach rośnie, przychody wzrastają, system rozgrywek jest najlepszy pod słońcem itp. itd. A rzeczywistość skrzeczy, bowiem w tym samym czasie UEFA opublikowała ranking klubowy federacji i nasza liga spadła na 32. miejsce. Jak orzekł Animucki, gdyby drużyny grające w europejskich pucharach osiągały takie wyniki jak Legia to bylibyśmy gdzieś w okolicach miejsca 12. Czy to oznacza, że Legia jest drużyna klasową, „jedyną nadzieją białych”?

Czytaj więcej

Obowiązek a głowa papieża

W październikowym etapie wyscigu do Euro'20 reprezentacja Polski po hat-tricku Roberta Lewandowskiego i pokonaniu Łotwy 3:0,  w niedzielę na Narodowym  wygrała z Macedonią Północną 2:0 kończąc sukcesem własny wyścig do Euro 2020. Obowiązek w pełni spełniony, Jerzy Brzęczek pozostaje selekcjonerem przynajmniej do lipca przyszłego roku.

Czytaj więcej

Bezużyteczne monologi

"Polacy nic się nie stało" vs "Brzexit", oto symboliczne hasła, które zagościły na sztandarach dwóch przeciwstawnych obozów tworzących linię frontu w sporze o losy futbolowej Biało-czerwonej.

Czytaj więcej

Wrzesień na jedynkę

W piątek reprezentacja Polski przegrała wyjazdowe spotkanie z Słowenią 2:0. W poniedziałek  w Warszawie zremisowała z Austrią utrzymując tym samym przewodnictwo w grupie G. Zdobyty tylko jeden punkt w meczach wrześniowych przy sześciu Słoweńców oraz czterech punktach Austriaków spowodował jednak spłaszczenie tabeli. Biało-czerwoni znaleźli się na musiku. Ewentualne potknięcia w październiku lub w listopadzie mogą być brzemienne w skutkach.

Czytaj więcej

Polska - Izrael 4-0: Łooojj ojj

Kiedy patrzę tak na ciebie jesteś fajna aj
Dla mnie masz stajla
Kiedy łączy nas noc upalna aj
Dla mnie masz stajla
Kiedy patrzę tak na ciebie jesteś fajna aj
Dla mnie masz stajla
Kiedy łączy nas noc upalna aj
Polska – Izrael 4:0
Wy macie stajla

Czytaj więcej

Jerzy Macedoński

Pojechał Jurek podbijać malownicze bałkańskie kraje, hufce zebrał, strategię obrał, a teraz może rzec: na pohybel  malkontentom, choć błędy popełniłem, to przybyłem, zobaczyłem i zwyciężyłem! Macedonia Północna – Polska 0:1, strzelcem gola Pio, Pio, Pio!

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 72

Motto:
„Żywot grabarza jest wesoły,
Grzebie systemy, wiary, szkoły,
Ubija nad tym ziemię gładko,
Piórem, naganem czy łopatką,
Pełen nadziei, że o wiośnie
Cudny w tym miejscu kwiat wyrośnie.
A wiosny nima. Zawsze grudzień.
Nie rozpraszajmy jednak złudzeń.”

Ten i pozostałe cytaty są fragmentami „Traktatu moralnego” Czesława Miłosza.

Czytaj więcej

Polska - Łotwa (aktualizacja)

Wszystko dobre, co się dobrze kończy! Po nadspodziewanie trudnym i nerwowym meczu Polska pokonała Łotwę 2:0 i lideruje z 6 punktami w tabeli grupy G eliminacji Euro 2020. Strzelcami goli w ostatnim kwadransie spotkania okazali się Robert Lewandowski i Kamil Glik.

Czytaj więcej

Austria - Polska (aktualizacja)

Pio, Pio, Pio!!! W inaugarcji Euro 2020 po golu Krzysztofa Piątka reprezentacja Polski pokonała Austrię 0:1. Tym samym Jerzy Brzeczek jako selekcjoner zaliczył swój pierwszy triumf, istotne, że w najważniejszym z dotychczas rozegranych meczów. Wynik cieszy, grę można jednak podsumować - zwycięzców się nie sądzi! 

Czytaj więcej

Zezem. Remanent 2018

O tym, że jest różnica pomiędzy amatorem, a profesjonalistą, entuzjastą i racjonalistą.

Rok 2018 Legia zaczęła z wielkim nadziejami podboju Ameryki, tego słynnego USA z przeboju Chóru Dana. Kilka słów tekstu: ”Bo to jest Ameryka, to słynne USA. Piękny kraj, na ziemi raj”.

Czytaj więcej