A+ A A-

Dwa w jednym

Wrześniowe mecze reprezentacji są równocześnie próbą utrzymania w ekstraklasie Ligi Narodów, czyli wśród szesnastu najlepszych europejskich reprezentacji, co się wiąże z rankingowym rozstawieniem do kolejnej imprezy. Są również przedostatnimi sparingami przed mundialem w Katarze. Zatem czeka nas poważna futbolowa walka i równocześnie "tylko" próba generalna przed Mistrzostwami Świata, aha, otrzymaliśmy również okazję do prezentacji nowego modelu narodowych trykotów.

Czytaj więcej

Zezem. Meandry wiedzy.

Nikt nie ma patentu na pełną wiedzę o czymkolwiek, ale mimo tego powinniśmy starać się odróżniać wiedzę, nawet niepełną, od nieuctwa. Jednym z autorów, który wskazuje na tę różnicę jest prof. John Casti i w książce „Zagubione paradygmaty” wyłuszcza co charakteryzuje nieuctwo.

Czytaj więcej

Zezem. Futbolowa tapeta.

Od dobrych pięćdziesięciu lat ukazuje się rosnąca ilość publikacji tyczących fenomenu stale rosnącej popularności piłki nożnej. Początkowo w pisaniu o futbolu dominowało zaskoczenie, zdziwienie, które rychło przeszło w badania nad zagadnieniem, aż wreszcie jesteśmy świadkami fascynacji. Tym razem ludzie tego sportu podzielą się z nami powiedzonkami o futbolu.

Czytaj więcej

Zezem. Widok spoza rozbitego lustra

Na stare lata nachodzą człeka takie refleksje, że ciało się starzeje, ale świadomość ni cholery, ona jeno dojrzewa. Zresztą starość staje się coraz bardziej względna. Poeta Asnyk w wieku 35 lat napisał wierszyk zaczynający się od słów: „Gdybym był młodszy…”, a  zakończony strofą: ”Ale już jestem za stary…”.

Czytaj więcej

Od przedszkola do niemieckiej szkoły

Gegenpressing – niemiecki wynalazek, po polsku zwany kontrpressingiem, zrewolucjonizował pojmowanie futbolu, przynosząc drużynom niemieckim ogromne sukcesy, dopieścił trenerów z tamtejszej szkoły i tak się rozpowszechnił po Europie, że usunął w cień samych Niemców.

Czytaj więcej

Liga Narodów - czerwiec 2022

Rusza Liga Narodów. Przed Biało-Czerwonymi dwa zadania, utrzymanie się w gronie europejskiej elity, czyli wśród szesnastu najsilniejszych reprezentacji, co jest równoznaczne z zajęciem minimum trzeciego miejsca w grupie oraz wyselekcjonowanie i zgrywanie kadry na Mundial w Katarze. Cele równie ważne, czy też niekoniecznie? Pewne jest że z LN ruszają przygotowania i do Mistrzostw Świata!

Czytaj więcej

Anatomia kryzysu

Poniższy artykuł powstał po części z próżności i ciekawości, bowiem omawiając kryzys w Legii Warszawa, kryzys jakiego nie doświadczyliśmy od 30 lat, chcę przy okazji przetestować swoją wiedzę z wybranych dziedzin nauki.

Czytaj więcej

Propaganda sukcesu a propaganda klęski

Podsumowanie sezonu piłkarskiego 2021/2022 wypada napocząć od starej żydowskiej mądrości, która idzie tak oto: „Pewien cadyk (może być też cudak) nie otrzymał tego czego pragnął. Rozeźlił się więc mocno i zagroził, że jak jego życzenia nie zostaną spełnione to zgładzi ludzi i ich grzeszne miasto. Wystraszeni niegodziwcy jęli przeto błagać cadyka, aby oszczędził ich i ich mienie przed taką sromotą. Cadyk okiełznał swój gniew i rzekł: Chociaż wysłałem już Anioły Zagłady, to zawrócę ich z drogi i wasze dobra pastwą pomsty nie padną”. I istotnie ludzie i ich miasto ocalone zostało. Tak wielkiego cudu mógł dokonać tylko (tu można wstawić dowolne nazwisko, może być np. Vuković albo Zieliński albo Mioduski).

Czytaj więcej

„Szklana pogoda, szyby niebieskie od telewizorów”

Nowoczesny sport spleciony jest nierozerwalnie z rozwojem mediów. Sportowe rozgrywki ligowe pojawiły się w tym samym historycznym momencie co popularne gazety codzienne i do dziś pozostają jednym z najchętniej opisywanych tematów. Poza politykami, celebrytami i plotkami bohaterami tabloidów pozostają sportowcy.

Czytaj więcej

Finałowy baraż

29 marca 2022 roku o godzinie 20:45 na Stadionie Śląskim w Chorzowie w meczu Polska - Szwecja rozstrzygnie się która z tych drużyn awansuje na mundial w Katarze. Gramy z "Trzema Koronami", kibicujemy Biało-Czerwonym ale również Niebiesko-Zółtym z Ukrainy którzy muszą rozgrywać dużo istotniejszy mecz i ich los uświadamia nam że w życiu są sprawy ważne i ważniejsze, futbol należy do tych pierwszych, ale staje się nieistotny przy sprawach poważnych.

Czytaj więcej

Bez szans?

W marcu reprezentacja Polski rozegra baraże do mundialu. Dla niektórych jesteśmy "bez szans", dla innych "wręcz przeciwnie"! Ostatecznie post factum jedni z drugich będą kpić i dowodzić "a nie mówiłem". Albo malkontenccy pesymiści, albo naiwni optymiści zyskają dumne miano realistów. Zanim to jednak nastąpi sprawdźmy na papierze kto jest faworytem, a kto outsiderem barażowego wyścigu?

Czytaj więcej

Dwa łyki matematyki

Zapoznałem się z pozycją ważną dla zrozumienia procesów zachodzących we współczesnej piłce nożnej, a związanych z wykorzystaniem matematyki. Mowa o książce Davida Sumptera ”Piłkomatyka. Matematyczne piękno futbolu”. Jej treść, w ogromnym skrócie, z odniesieniami do naszego klubu, postaram się przybliżyć czytelnikom czarnej-eLki.

Czytaj więcej

Karnawał Kuleszy

Paulo Sousa podarował nam świąteczny prezent, czyli zapragnął z bliska zobaczyć karnawał w Rio, a najbardziej ucieszony z podarunku prezes PZPN zainaugurował własne rodzime karnawałowe show pod tytułem: co zrobi Cezary, na kogo postawi prezes PZPN?

Czytaj więcej

Frajerzy!

Zouza - siwy bajerant, poszło w eter po informacji że dotychczasowy trener reprezentacji chce zrezygnować ze swojej funkcji w przeddzień meczów barażowych do mundialu, wybierając intratny angaż klubowy w słonecznej Brazylii. Lepiej pastwić się nad Portugalczykiem, czy nad tym, który go wybierał, który okazał się "frajerem top" a my wszyscy razem z nim? A może rozważniej jak najszybciej zapomnieć o Paulo, a zastanowić się nad wyborem najlepszego narodowego "strażaka"?

Czytaj więcej

Losowanie kryzysowe

W piątek 26 listopada o godzinie 17 odbędzie się losowanie baraży do WM 2022 w Katarze. Jego znaczenie zwielokrotniło się wobec dwóch osób: selekcjonera Paulo Sousy i kapitana reprezentacji Roberta Lewandowskiego.

Czytaj więcej

I Wy zdrajcy przeciwko mnie!

W eliminacjach do Mundialu wygrana w Tiranie praktycznie zapewniła Biało-Czerwonym awans do baraży, w listopadzie trzeba postawić stempel, tylko jakaś niewyobrażalna katastrofa mogłaby zepchnąć nas z drugiego miejsca. W tym błogim czasie Mateusz Gotówka otrzymał i paszport i powołanie do repry, a Zbigniewowi Bońkowi zdradziecko wbito nóż w plecy.

Czytaj więcej

Albańska miotła?

W eliminacjach do WM2022, jeżeli Albańczycy w październiku wygrają z Węgrami i z Polską, tym samym zmiotą swoich rywali do drugiego miejsca w grupie gwarantującego baraże. Trener Edoardo Reja uważa, że nawet cztery punkty w tych dwóch meczach ustawią ich również w dobrej sytuacji. Co na to Paulo Sousa i Biało-Czerwoni!?

Czytaj więcej

"Szpital Narodowy"

Covid jeszcze na wakacjach, ale na Narodowym przed wrześniowymi meczami eliminacyjnymi do Mistrzostw Świata ponownie mamy "szpital" tym razem "reprezentacyjny" wśród kadrowiczów Paulo Sousy. Kto chce dołączyć do zespołu Szpitala Narodowego i razem z ordynatorem Lewandowskim, chirurgiem Szczęsnym i anestezjologiem Glikiem pragnie uleczyć polską piłkę, niech zapodaje własne diagnozy i recepty w tym miejscu.

Czytaj więcej

Euro za pasem

Po licznych perturbacjach, o których wszyscy wiedzą, wreszcie zbliżamy się do rozegrania turnieju piłkarskiego o tytuł Mistrza Europy. Turniej naznaczony jest liczbą 11, bowiem odbędzie się w 11 miastach, w 11 krajach, od 11.06 do 11.07.2021.

Czytaj więcej

Mundialowe kwalifikacje

W marcu rozpoczynają się eliminacje do Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku. Reprezentacja Polski zmierzy się wiosną z następującymi rywalami: z Węgrami (na wyjeździe), z Andorą (u siebie w Warszawie na Ł3), z Anglią (na wyjeździe).

Czytaj więcej