Zezem. Widok ligi z pozycji bocznej.
Jako właściciel komputera od kilku lat, u progu XXI wieku namawiałem innych na jego kupno i korzystanie z internetu. W tym czasie właściciel Rakowa zakładał swoją firmę komputerową. Przy okazji dementuję pogłoski jakobym w szkole pisał rylcem na kamiennych tablicach.
Czytaj więcej
Marcowymi meczami z Czechami i Albanią w eliminacjach do Euro 2024 Fernando Santos inauguruje swoją kadencję na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski. Był czas medialnych opinii o nowym trenerze, nadchodzi czas gry. A nad tym wszystkim unosi się ciągle duch mundialowej premii przywołany przez Łukasza Skorupskiego.
Czytaj więcej
Współczesna piłka nożna przy pomocy nowoczesnej techniki i technologii usiłuje rozwikłać odwieczny dylemat: co sprawia, że jedna drużyna wygrywa, a druga przegrywa? Zastosowanie metod „cybernetycznych” powoduje, że ci, którzy z nich nie korzystają pozostają coraz dalej za peletonem, komentatorzy spotkań opisują wydarzenia językiem archaicznych pojęć, a kibice przestają cokolwiek rozmieć. Dla dyletantów zostają nic nie znaczące słowa klucze jak: błędy lub brak błędów, doskoki lub ich brak, fart lub niefart.
Czytaj więcej
Zezem. Kto stoi w miejscu, ten się cofa.
W ostatnich latach ukazało się wiele książek o charakterze popularnonaukowym, które ukazują potęgę homo sapiens w postaci rozumu. Jedną z nich jest: „Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem” prof. Stevena Pinkera. Pomimo niewątpliwych zalet prace te posiadają zasadniczą wadę w postaci przeciwstawiania racjonalizmu i romantyzmu, a więc dychotomii tradycji oświeceniowo-pozytywistycznej tej wywodzącej się z emocji, wyobraźni i dozy irracjonalności. W swej istocie jest to fałszywa opozycja idealizmu wobec materializmu.
Czytaj więcej
Zezem. A tu rzeczywistość skrzeczy
Każdy ma prawo do oceniania otaczającej rzeczywistości. Taka ocena jest tym bliższa prawdy i bardziej obiektywna, im bogatszymi narzędziami badawczymi dysponujemy.
Oceny dokonywane nazbyt pospiesznie często obarczone są błędami, która nazywane są pułapkami poznawczymi, a należą do nich:
Czytaj więcej
Biało-Czerwoni na Mundialu
Jak Polacy grali w piłkę w Katarze? Za chwilę się przekonamy i o tym w tym miejscu będziemy prawić. Romantycznie czy pragmatycznie, wzorem kircholmskiej husarii czy Greków falangi? Wrócimy z tarczą, czy na tarczy? Michniewicz - veni, vidi, vici, czy też miałeś trenerze złoty róg, miałeś czapkę z piór?...
Czytaj więcej
Śnieg spadł, rok się kończy, Święta za pasem, ewidentnie futbolowe święto - Mistrzostwa Świata 2022 czas zacząć. Gospodarz skandaliczny, termin dziwny, ale FIFA zadowolona z siebie jak nigdy, albo może jak zawsze.
Czytaj więcej
Za oknem, szaro, buro i smutno, wiatr wieje, deszcz pada za chwilę pierwszy śnieg, zatem fani skoków narciarskich się cieszą, ale i kibic piłkarski się reflektuje, że oto jest na ostatniej prostej do najważniejszego wydarzenia futbolowego czterolecia. Winter is coming, czyli Mundial zapasem, ot dziwne mamy czasy i dziwny jest ten świat!
Czytaj więcej
Wrześniowe mecze reprezentacji są równocześnie próbą utrzymania w ekstraklasie Ligi Narodów, czyli wśród szesnastu najlepszych europejskich reprezentacji, co się wiąże z rankingowym rozstawieniem do kolejnej imprezy. Są również przedostatnimi sparingami przed mundialem w Katarze. Zatem czeka nas poważna futbolowa walka i równocześnie "tylko" próba generalna przed Mistrzostwami Świata, aha, otrzymaliśmy również okazję do prezentacji nowego modelu narodowych trykotów.
Czytaj więcej
Nikt nie ma patentu na pełną wiedzę o czymkolwiek, ale mimo tego powinniśmy starać się odróżniać wiedzę, nawet niepełną, od nieuctwa. Jednym z autorów, który wskazuje na tę różnicę jest prof. John Casti i w książce „Zagubione paradygmaty” wyłuszcza co charakteryzuje nieuctwo.
Czytaj więcej