A+ A A-

Bezużyteczne monologi

"Polacy nic się nie stało" vs "Brzexit", oto symboliczne hasła, które zagościły na sztandarach dwóch przeciwstawnych obozów tworzących linię frontu w sporze o losy futbolowej Biało-czerwonej.

Czytaj więcej

Wrzesień na jedynkę

W piątek reprezentacja Polski przegrała wyjazdowe spotkanie z Słowenią 2:0. W poniedziałek  w Warszawie zremisowała z Austrią utrzymując tym samym przewodnictwo w grupie G. Zdobyty tylko jeden punkt w meczach wrześniowych przy sześciu Słoweńców oraz czterech punktach Austriaków spowodował jednak spłaszczenie tabeli. Biało-czerwoni znaleźli się na musiku. Ewentualne potknięcia w październiku lub w listopadzie mogą być brzemienne w skutkach.

Czytaj więcej

Polska - Izrael 4-0: Łooojj ojj

Kiedy patrzę tak na ciebie jesteś fajna aj
Dla mnie masz stajla
Kiedy łączy nas noc upalna aj
Dla mnie masz stajla
Kiedy patrzę tak na ciebie jesteś fajna aj
Dla mnie masz stajla
Kiedy łączy nas noc upalna aj
Polska – Izrael 4:0
Wy macie stajla

Czytaj więcej

Jerzy Macedoński

Pojechał Jurek podbijać malownicze bałkańskie kraje, hufce zebrał, strategię obrał, a teraz może rzec: na pohybel  malkontentom, choć błędy popełniłem, to przybyłem, zobaczyłem i zwyciężyłem! Macedonia Północna – Polska 0:1, strzelcem gola Pio, Pio, Pio!

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 72

Motto:
„Żywot grabarza jest wesoły,
Grzebie systemy, wiary, szkoły,
Ubija nad tym ziemię gładko,
Piórem, naganem czy łopatką,
Pełen nadziei, że o wiośnie
Cudny w tym miejscu kwiat wyrośnie.
A wiosny nima. Zawsze grudzień.
Nie rozpraszajmy jednak złudzeń.”

Ten i pozostałe cytaty są fragmentami „Traktatu moralnego” Czesława Miłosza.

Czytaj więcej

Polska - Łotwa (aktualizacja)

Wszystko dobre, co się dobrze kończy! Po nadspodziewanie trudnym i nerwowym meczu Polska pokonała Łotwę 2:0 i lideruje z 6 punktami w tabeli grupy G eliminacji Euro 2020. Strzelcami goli w ostatnim kwadransie spotkania okazali się Robert Lewandowski i Kamil Glik.

Czytaj więcej

Austria - Polska (aktualizacja)

Pio, Pio, Pio!!! W inaugarcji Euro 2020 po golu Krzysztofa Piątka reprezentacja Polski pokonała Austrię 0:1. Tym samym Jerzy Brzeczek jako selekcjoner zaliczył swój pierwszy triumf, istotne, że w najważniejszym z dotychczas rozegranych meczów. Wynik cieszy, grę można jednak podsumować - zwycięzców się nie sądzi! 

Czytaj więcej

Zezem. Remanent 2018

O tym, że jest różnica pomiędzy amatorem, a profesjonalistą, entuzjastą i racjonalistą.

Rok 2018 Legia zaczęła z wielkim nadziejami podboju Ameryki, tego słynnego USA z przeboju Chóru Dana. Kilka słów tekstu: ”Bo to jest Ameryka, to słynne USA. Piękny kraj, na ziemi raj”.

Czytaj więcej

Ósma potęga w Europie!

We wtorek 12 grudnia ogłoszono wspaniałą wiadomość dla fanów polskiego futbolu. Ekstraklasa SA podpisała umowy ze stacjami Canal+ i TVP w zakresie krajowych transmisji telewizyjnych rozgrywek w sezonach 2019/2020 oraz 2020/2021.

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 71

Wyśmiewamy dawne społeczeństwo, bo łatwowiernie przyjmowało wszystko, co mówiły osoby, mogące sobie rościć jakieś prawa do nauczania – księża, nauczyciele czy po prostu rodzice. Za to współczesne społeczeństwo przyjmuje za prawdziwe wszystko co powie każdy i byle kto.

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 70

Mając w kręgu zainteresowań piłkarską szatnię, nie sposób o niej opowiadać w oderwaniu od plotek lub pogłosek. Wszyscy odróżniamy te pojęcia i wiemy co one znaczą, plotka traktuje o osobach, a pogłoska o rzeczach i zdarzeniach, że wieści w nich są niesprawdzone i bywa, że nieprawdziwe.

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 69

Przez całe wieki niby-uczeni poszukiwali kamienia filozoficznego, czyli takiej substancji, która w procesie transmutacji byłaby w stanie przekształcić to co nieszlachetne w to co szlachetne. Był to wybryk nie tyle wyobraźni, ile przejaw wiary w możliwości nauk wszelakich. Wypadałoby jednak odróżnić to co naukowe, a więc sprawdzalne, od tego co ktoś nazywa nauką, aby wykorzystać naiwność innych i na niej zarobić.

Czytaj więcej

Zezem. Krajobraz po mundialu

Ci, którzy za LeBonem twierdzą, że ludzie w swej istocie pozostali niezmienni od najdawniejszych czasów mają słuszność, o czym zaświadcza stałe zapotrzebowanie na różne Dionizje, Juvenalia, Bachanalia czy inne Igrzyska, tylko inaczej nazwane, oraz zamiłowanie do nich.

Czytaj więcej

Pomóc szczęściu

Różnie można oceniać futbol w wymiarze reprezentacyjnym i różne można mieć nastawienie do rozpoczynających się lada dzień mistrzostw świata w Rosji. Ja jednak tej ambiwalentności w sobie nie mam i nie staram się tego faktu ukryć. Doświadczanie piłki nożnej to doświadczanie emocji w sposób szczery i niewymuszony, i w taki właśnie sposób przyznaję, że wobec magii futbolowego święta wciąż jestem równie bezradny co dziesięcioletni chłopiec, który 32 lata temu nie mógł zasnąć w noc poprzedzającą inaugurację mistrzostw świata w Meksyku.

Czytaj więcej

Mundial 2018

Już za chwileczkę, już za momencik  Mundial w Rosji  zacznie się kręcić, a my razem z nim! Piłkarskie święto u naszych  drzwi! Tym bardziej ekscytujące, że z udziałem  Biało-czerwonych. Typy, prognozy, zaciskanie kciuków, obgryzanie paznokci, łzy szczęścia, spazmy zawodu,  rozbite telewizory, zszargane nerwy, analizy i komentarze, na chłodno i na gorąco, to wszystko staje się naszym udziałem. Mundial  czas zacząć!

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 68

Wszystkie gały widziały, że „finis coronat opus”, czyli że finisz kończy dzieło. Rywale nasi, jak w  maratonie albo klasyku kolarskim, szybciutko przebierali nóżkami w dystansie, ale sił im zbrakło na finiszu.

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 67

„Do kłamstw, gdzie prawdy trzeba choćby kęs,
bełkot, gdzie potrzebny sens,
i do bezmyślnych łez - spod rzęs - ja się nie przyzwyczaję.
Do smogu, gdzie potrzebny tlen,
plastiku, gdzie potrzebny len,
pajaca, gdzie potrzebny men – ja się nie przyzwyczaję.

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 66

Mecze reprezentacji narodowej w piłce nożnej w obliczu zbliżających się mistrzostw świata w Rosji budzą silne  emocje, choć są one w znacznym stopniu wydumane i sztuczne.

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 65

Latem, kiedy słoneczko praży, grono dam grę zaczyna. Stoją zgrabnie w kółeczku. Wdzięcznie podskakują i odbijają piłeczkę paluszkami, radości mając przy tym co niemiara.

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 64

Tym razem poświęcę Wasz drogocenny czas na zajęcie równie bezpłodne co inspirujące, a mianowicie zajmę się omówieniem zasad na jakich opiera się gra w ustawieniu 4-3-3. Gdy zaczynałem oglądać Legię grającą na Ł3, właśnie ten system gry wbił mi się najbardziej w pamięć, z uwagi na sukcesy Wielkiej Legii odniesione w latach 1969-1971. Do dziś do niego mam ogromny sentyment.

Czytaj więcej