Współczesna piłka nożna przy pomocy nowoczesnej techniki i technologii usiłuje rozwikłać odwieczny dylemat: co sprawia, że jedna drużyna wygrywa, a druga przegrywa? Zastosowanie metod „cybernetycznych” powoduje, że ci, którzy z nich nie korzystają pozostają coraz dalej za peletonem, komentatorzy spotkań opisują wydarzenia językiem archaicznych pojęć, a kibice przestają cokolwiek rozmieć. Dla dyletantów zostają nic nie znaczące słowa klucze jak: błędy lub brak błędów, doskoki lub ich brak, fart lub niefart.
Czytaj więcej
Zezem. Kto stoi w miejscu, ten się cofa.
W ostatnich latach ukazało się wiele książek o charakterze popularnonaukowym, które ukazują potęgę homo sapiens w postaci rozumu. Jedną z nich jest: „Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem” prof. Stevena Pinkera. Pomimo niewątpliwych zalet prace te posiadają zasadniczą wadę w postaci przeciwstawiania racjonalizmu i romantyzmu, a więc dychotomii tradycji oświeceniowo-pozytywistycznej tej wywodzącej się z emocji, wyobraźni i dozy irracjonalności. W swej istocie jest to fałszywa opozycja idealizmu wobec materializmu.
Czytaj więcej
Zezem. A tu rzeczywistość skrzeczy
Każdy ma prawo do oceniania otaczającej rzeczywistości. Taka ocena jest tym bliższa prawdy i bardziej obiektywna, im bogatszymi narzędziami badawczymi dysponujemy.
Oceny dokonywane nazbyt pospiesznie często obarczone są błędami, która nazywane są pułapkami poznawczymi, a należą do nich:
Czytaj więcej
Biało-Czerwoni na Mundialu
Jak Polacy grali w piłkę w Katarze? Za chwilę się przekonamy i o tym w tym miejscu będziemy prawić. Romantycznie czy pragmatycznie, wzorem kircholmskiej husarii czy Greków falangi? Wrócimy z tarczą, czy na tarczy? Michniewicz - veni, vidi, vici, czy też miałeś trenerze złoty róg, miałeś czapkę z piór?...
Czytaj więcej
Śnieg spadł, rok się kończy, Święta za pasem, ewidentnie futbolowe święto - Mistrzostwa Świata 2022 czas zacząć. Gospodarz skandaliczny, termin dziwny, ale FIFA zadowolona z siebie jak nigdy, albo może jak zawsze.
Czytaj więcej
Za oknem, szaro, buro i smutno, wiatr wieje, deszcz pada za chwilę pierwszy śnieg, zatem fani skoków narciarskich się cieszą, ale i kibic piłkarski się reflektuje, że oto jest na ostatniej prostej do najważniejszego wydarzenia futbolowego czterolecia. Winter is coming, czyli Mundial zapasem, ot dziwne mamy czasy i dziwny jest ten świat!
Czytaj więcej
Wrześniowe mecze reprezentacji są równocześnie próbą utrzymania w ekstraklasie Ligi Narodów, czyli wśród szesnastu najlepszych europejskich reprezentacji, co się wiąże z rankingowym rozstawieniem do kolejnej imprezy. Są również przedostatnimi sparingami przed mundialem w Katarze. Zatem czeka nas poważna futbolowa walka i równocześnie "tylko" próba generalna przed Mistrzostwami Świata, aha, otrzymaliśmy również okazję do prezentacji nowego modelu narodowych trykotów.
Czytaj więcej
Nikt nie ma patentu na pełną wiedzę o czymkolwiek, ale mimo tego powinniśmy starać się odróżniać wiedzę, nawet niepełną, od nieuctwa. Jednym z autorów, który wskazuje na tę różnicę jest prof. John Casti i w książce „Zagubione paradygmaty” wyłuszcza co charakteryzuje nieuctwo.
Czytaj więcej
Od dobrych pięćdziesięciu lat ukazuje się rosnąca ilość publikacji tyczących fenomenu stale rosnącej popularności piłki nożnej. Początkowo w pisaniu o futbolu dominowało zaskoczenie, zdziwienie, które rychło przeszło w badania nad zagadnieniem, aż wreszcie jesteśmy świadkami fascynacji. Tym razem ludzie tego sportu podzielą się z nami powiedzonkami o futbolu.
Czytaj więcej
Zezem. Widok spoza rozbitego lustra
Na stare lata nachodzą człeka takie refleksje, że ciało się starzeje, ale świadomość ni cholery, ona jeno dojrzewa. Zresztą starość staje się coraz bardziej względna. Poeta Asnyk w wieku 35 lat napisał wierszyk zaczynający się od słów: „Gdybym był młodszy…”, a zakończony strofą: ”Ale już jestem za stary…”.
Czytaj więcej