A+ A A-

Propaganda sukcesu a propaganda klęski

Podsumowanie sezonu piłkarskiego 2021/2022 wypada napocząć od starej żydowskiej mądrości, która idzie tak oto: „Pewien cadyk (może być też cudak) nie otrzymał tego czego pragnął. Rozeźlił się więc mocno i zagroził, że jak jego życzenia nie zostaną spełnione to zgładzi ludzi i ich grzeszne miasto. Wystraszeni niegodziwcy jęli przeto błagać cadyka, aby oszczędził ich i ich mienie przed taką sromotą. Cadyk okiełznał swój gniew i rzekł: Chociaż wysłałem już Anioły Zagłady, to zawrócę ich z drogi i wasze dobra pastwą pomsty nie padną”. I istotnie ludzie i ich miasto ocalone zostało. Tak wielkiego cudu mógł dokonać tylko (tu można wstawić dowolne nazwisko, może być np. Vuković albo Zieliński albo Mioduski).

Czytaj więcej

„Szklana pogoda, szyby niebieskie od telewizorów”

Nowoczesny sport spleciony jest nierozerwalnie z rozwojem mediów. Sportowe rozgrywki ligowe pojawiły się w tym samym historycznym momencie co popularne gazety codzienne i do dziś pozostają jednym z najchętniej opisywanych tematów. Poza politykami, celebrytami i plotkami bohaterami tabloidów pozostają sportowcy.

Czytaj więcej

Finałowy baraż

29 marca 2022 roku o godzinie 20:45 na Stadionie Śląskim w Chorzowie w meczu Polska - Szwecja rozstrzygnie się która z tych drużyn awansuje na mundial w Katarze. Gramy z "Trzema Koronami", kibicujemy Biało-Czerwonym ale również Niebiesko-Zółtym z Ukrainy którzy muszą rozgrywać dużo istotniejszy mecz i ich los uświadamia nam że w życiu są sprawy ważne i ważniejsze, futbol należy do tych pierwszych, ale staje się nieistotny przy sprawach poważnych.

Czytaj więcej

Bez szans?

W marcu reprezentacja Polski rozegra baraże do mundialu. Dla niektórych jesteśmy "bez szans", dla innych "wręcz przeciwnie"! Ostatecznie post factum jedni z drugich będą kpić i dowodzić "a nie mówiłem". Albo malkontenccy pesymiści, albo naiwni optymiści zyskają dumne miano realistów. Zanim to jednak nastąpi sprawdźmy na papierze kto jest faworytem, a kto outsiderem barażowego wyścigu?

Czytaj więcej

Dwa łyki matematyki

Zapoznałem się z pozycją ważną dla zrozumienia procesów zachodzących we współczesnej piłce nożnej, a związanych z wykorzystaniem matematyki. Mowa o książce Davida Sumptera ”Piłkomatyka. Matematyczne piękno futbolu”. Jej treść, w ogromnym skrócie, z odniesieniami do naszego klubu, postaram się przybliżyć czytelnikom czarnej-eLki.

Czytaj więcej

Karnawał Kuleszy

Paulo Sousa podarował nam świąteczny prezent, czyli zapragnął z bliska zobaczyć karnawał w Rio, a najbardziej ucieszony z podarunku prezes PZPN zainaugurował własne rodzime karnawałowe show pod tytułem: co zrobi Cezary, na kogo postawi prezes PZPN?

Czytaj więcej

Frajerzy!

Zouza - siwy bajerant, poszło w eter po informacji że dotychczasowy trener reprezentacji chce zrezygnować ze swojej funkcji w przeddzień meczów barażowych do mundialu, wybierając intratny angaż klubowy w słonecznej Brazylii. Lepiej pastwić się nad Portugalczykiem, czy nad tym, który go wybierał, który okazał się "frajerem top" a my wszyscy razem z nim? A może rozważniej jak najszybciej zapomnieć o Paulo, a zastanowić się nad wyborem najlepszego narodowego "strażaka"?

Czytaj więcej

Losowanie kryzysowe

W piątek 26 listopada o godzinie 17 odbędzie się losowanie baraży do WM 2022 w Katarze. Jego znaczenie zwielokrotniło się wobec dwóch osób: selekcjonera Paulo Sousy i kapitana reprezentacji Roberta Lewandowskiego.

Czytaj więcej

I Wy zdrajcy przeciwko mnie!

W eliminacjach do Mundialu wygrana w Tiranie praktycznie zapewniła Biało-Czerwonym awans do baraży, w listopadzie trzeba postawić stempel, tylko jakaś niewyobrażalna katastrofa mogłaby zepchnąć nas z drugiego miejsca. W tym błogim czasie Mateusz Gotówka otrzymał i paszport i powołanie do repry, a Zbigniewowi Bońkowi zdradziecko wbito nóż w plecy.

Czytaj więcej

Albańska miotła?

W eliminacjach do WM2022, jeżeli Albańczycy w październiku wygrają z Węgrami i z Polską, tym samym zmiotą swoich rywali do drugiego miejsca w grupie gwarantującego baraże. Trener Edoardo Reja uważa, że nawet cztery punkty w tych dwóch meczach ustawią ich również w dobrej sytuacji. Co na to Paulo Sousa i Biało-Czerwoni!?

Czytaj więcej

"Szpital Narodowy"

Covid jeszcze na wakacjach, ale na Narodowym przed wrześniowymi meczami eliminacyjnymi do Mistrzostw Świata ponownie mamy "szpital" tym razem "reprezentacyjny" wśród kadrowiczów Paulo Sousy. Kto chce dołączyć do zespołu Szpitala Narodowego i razem z ordynatorem Lewandowskim, chirurgiem Szczęsnym i anestezjologiem Glikiem pragnie uleczyć polską piłkę, niech zapodaje własne diagnozy i recepty w tym miejscu.

Czytaj więcej

Euro za pasem

Po licznych perturbacjach, o których wszyscy wiedzą, wreszcie zbliżamy się do rozegrania turnieju piłkarskiego o tytuł Mistrza Europy. Turniej naznaczony jest liczbą 11, bowiem odbędzie się w 11 miastach, w 11 krajach, od 11.06 do 11.07.2021.

Czytaj więcej

Mundialowe kwalifikacje

W marcu rozpoczynają się eliminacje do Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku. Reprezentacja Polski zmierzy się wiosną z następującymi rywalami: z Węgrami (na wyjeździe), z Andorą (u siebie w Warszawie na Ł3), z Anglią (na wyjeździe).

Czytaj więcej

Niekochany vs Wierzący

Były: "musi przestawić sobie coś w głowie", "kończyliśmy mecz z trzema zawodnikami z Championship", "nie wiedział o taktyce bo nie był na dwóch treningach". Nowy: "Bardzo wierzę w siebie, w moje przekonania, w sposób, w jaki widzę grę, w mój sztab. Wierzę ponad wszystko w naszych zawodników. Żeby wygrywać mecze, musisz mieć jakość. Polscy zawodnicy ją mają." Czy pierwszego skrzywdzono, a drugi to tylko portugalski bajerant lub naiwniak? Rzecz o gorącej zimie w piłkarskiej reprezentacji Polski.

Czytaj więcej

Barometr reprezentacyjny

Euro nierozstrzygnięte, covid się nie skończył, a już trzeba się szykować na Katar! W poniedziałek 7 grudnia poznamy zestaw grup eliminacyjnych do Mistrzostw Świata. Przekonamy się czy niekochany w narodzie Jerzy Brzeczek ma przynajmniej farta w losowaniu rywali. Bez tego zapaść może dopaść kadrę już w marcu, a aktualny selekcjoner na swym stanowisku może nie doczekać czerwca.

Czytaj więcej

Narodowa wyliczanka

W obliczu narodowej kwarantanny, w święto narodowe, gdy narodowy stadion stał się szpitalem, narodowa reprezentacja realizuje swój listopadowy meczowy cykl z mottem: entliczek, pętliczek co zrobi covidek, tego nie wie nikt, na kogo wypadnie na tego bęc, zamiast piłki – izolacja!

Czytaj więcej

Repra pod covidem

W czasach zarazy, w kraju nad Wisłą, w którym przeciętny obywatel przeciętnie czyta jedną książkę w roku, pewne recenzje jednej lektury ponoć zebrały milion odsłon w necie. W czasach zarazy mały wirus sprawił to czego vox populi wcześniej nie dokonał - trener Brzęczek reprezentacji nie poprowadzi, a piłkarz Zieliński w niej nie zagra. W październiku w czasach zarazy gra reprezentacja i o tym co z nią związane na przekór covidowi spróbujmy pogadać.

Czytaj więcej

Zezem: Remanenty 2020

O tym, że trener jest jak każdy widzi.

Trener Legii Aleksandar Vuković został wybrany trenerem sezonu 2019/2020 w Ekstraklasie. Był to wyraz uznania za zdobycie z prowadzoną przez niego drużyną tytułu mistrza Polski. Nie jest to jednoznacznie z określeniem Vukovicia najlepszym trenerem.

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 73

„Tak pragnę silną być, a jestem słaba”

Tytuł, będący fragmentem utworu „Graphite” zespołu Clostekeller, odpowiada temu co dzieje się z naszą piłką nożną w wydaniu ligowym. Z której by strony nie zajrzeć to nie da się o niej pisać pozytywnie.

Czytaj więcej

Zezem: Kto chce świecić, ten musi się spalać

O tym, że Legia Warszawa nie jest klasową drużyna.

Prezes Ekstraklasy SA pan Animucki w wywiadzie dla PS powiedział, że zewnętrzna firma oceniła naszą ligę i orzekła, że wszystko w niej funkcjonuje wspaniale, ilość widzów na trybunach rośnie, przychody wzrastają, system rozgrywek jest najlepszy pod słońcem itp. itd. A rzeczywistość skrzeczy, bowiem w tym samym czasie UEFA opublikowała ranking klubowy federacji i nasza liga spadła na 32. miejsce. Jak orzekł Animucki, gdyby drużyny grające w europejskich pucharach osiągały takie wyniki jak Legia to bylibyśmy gdzieś w okolicach miejsca 12. Czy to oznacza, że Legia jest drużyna klasową, „jedyną nadzieją białych”?

Czytaj więcej